strefa przemarzania w Polsce - Mapa

image Start       image strona ZUS       image strony PP       image stoły kute       image Stary Luboń       image strefy GMT       

Menu

okropnaegoistka portal

Temat: Strefy/głebokości przemarzania- poszukuję mapy i informacji.
Jak w temacie. Szukam rozkładu stref przemarzania w poszeczególnych rejonach Polski.
Prosiłbym o uzupełnienie jak spoistość gruntu (piach-glina) wpływa na głębokośc przemarzania.
Mam dość stękania, dywagacji i zgadywania. cyt " Tak ze 120 wystarczy".
I najważniejsze- czym grozi niezachowanie wystarczającej głebokości posadowienia? Wysadzeniem budynku?
W googlach nic na razie nie trafiłem.
Dziekuję i pozdrawiam.
:wink:
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=120660Temat: beton na słupki ogrodzeniowe
Skoro poddawanie w wątpliwość twoich wypowiedzi uważasz za szukanie zadymy :roll:
Ale nie to mną kieruje wypowiadając się w tym wątku.

Zazwyczaj aby zabezpieczyć się przez problemem przemarzania gruntu stosuje sie w Polsce głębokość posadowienia zgodnie z normą PN-81/B-03020, dotyczącą posadowień bezpośrednich.
Jest w niej mapa z podziałem kraju na 4 strefy głębokości przemarzania gruntu (od 0,8 do 1,4 m).
Niestety niezupełnie odpowiada stanowi faktycznemu. Przyczyną tego jest przyjęcie w latach pięćdziesiątych XX w. wzoru empirycznego z normy radzieckiej, słusznego w przypadku klimatu kontynentalnego byłego ZSRR, który różni się od klimatu Polski. Obliczone na podstawie tego wzoru wartości głębokości przemarzania hz znacznie odbiegają od wartości rzeczywistych – najczęściej są zawyżone, co potwierdzają rzadkie niestety systematyczne i długotrwałe badania gruntów prowadzone gdzieneigdzie w Polsce.
Np. w IMiGW w Białymstoku w ciągu ostatnich 50 lat na głębokości 1 metra tylko w ciągu jednej zimy zanotowano ujemną temperaturę. Na okres 7 dni temperatura tam spadła do max poziomu -0,5 stopnia. Do tego na tej głębokości w miejscu badania występuje warstwa niewysadzinowa piasku (w warstwach niewysadzinowych notuje się niższe temperatury).
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=84675


Temat: Solary-ogrzewanie wody- opinie
1950 - jeszcze raz dzieki za odpowiedz :D

Bieruń - to miejscowość na Śląsku, co? Zastanawiam się czemu Bieruń miałby być w najniekorzystniej nasłonecznionej strefie :roll: - czy jest gdzieś jakaś mapka (np. tj do stref przemarzania)?
Ja buduje sie pod Wrocławiem - teoretycznie jednym z najcieplejszych miast w Polsce :D do tego solary mogłabym umieścić na dachu, dokładnie ustawione na południe. Dach bedzie kryty dachówką - prawdopodobie czarną, pochylenie dachu 40o, wkolo same pola - brak większych drzewek - typowa "patelnia" - więc tak sobie myślę, że warunki miałabym idealne, co? ;)

A tak w ogóle to znacie jakies godne polecenia firmy montujące solary w okolicach Wrocławia? :D
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=26377


Temat: JAK LEPIEJ ????????

inwestor albo ja się pomyliłem albo w projekcie jest błąd dzie pisze głębokość posadowienia budynku 1,2 m + 10 cm chudy beton, a na przekroju 1,2m + 10 cm z czego 30 cm wystaje ponad pozion terenu.
Już całkiem zgupiałem. :o :o :o :o
paweldkomornik

Co prawda nie jestem konstruktorem ale wiem że posadowienie budynku powinno być poniżej strefy przemarzania gruntu. W jednym z ostatnich muratorów była nawet taka mapka polski z zaznaczonymi glębokościami przemarzania. W przypadku woj. zachodnio pomorskiego glebokość przemarzania wynosiła niecały metr. Więc wszystko chyba się zgadza tylko jak to zwykle bywa nastapiło nieporozumienie odnośnie definicji fachowego terminu - głębokość posadowienia. Dla mnie glębokość posadowienia to glębokość tylko części podziemnej fundamentu razem z ławą dla twojego architekta to glębokość liczona od poziomu "0".
Jak należy prwidłowo rozumieć głębokość posadowienia musiałby się wypowiedzieć jakiś fachowiec konstruktor.
Pozdrawiam
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=16921