Straż Graniczna sprawnościowe

image Start       image strona ZUS       image strony PP       image stoły kute       image Stary Luboń       image strefy GMT       

Menu

okropnaegoistka portal

Temat: : TEST SPRAWNOŚCIOWY DO SG
witam...pewnie jak wiekszosc podobny temat juz byl...zreszta wydaje mi sie ze niedawno o tym czytalem ale nie moge tego znalezc... no nic zaryzykuje i zapytam sie ponownie

wymagania testu sprawnosciowego do Strazy Granicznej obejmuja:

bieg koperta - co to jest? - domyslam sie ale chcialbym wiedziec konkretnie moze ktos mi powiedziec gdzie znalezc opis tego cwiczenia.

"Delfin" 1 min. co to jest? i nie chodzi tu o plywanie. to wiem na pewno.

jeszcze jedno dla upewnienia sie: skretosklony to sa inaczej brzuszki ze sklonem do jednego i do drugiego kolana?

dzieki za info.
Źródło: war.budo.net.pl/viewtopic.php?t=13569Temat: praca w Straży Granicznej
Dot.: praca w Straży Granicznej
  Jezeli chodzi o badanie wariografem to moga zadac ci pytania typu "Czy bralas narkotyki" "Czy cos ukradlas.." Z tego co pamietam jak moj TŻ opowiadal mi jakie beda mieli egzaminy sprawnościowe to sie przerazilam... ale na szczescie sobie poradzil !!! Dla dziewczyn sa chyba mniejsze wymagania. Pozatym na stronie internetowej SG powinnas znalezc przykladowe testy. Z wiedzy ogolnej sa dosc trudne testy (duzo jest historii niektore pytania dosc szczegolowe)
Źródło: wizaz.pl/forum/showthread.php?t=128386


Temat: V Wydział ABW
Wśród polskich formacji specjalnych na szczególne wyróżnienie zasługuje jednostka antyterrorystyczna byłego U.O.P.u aktualnie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zarzuca się iż jej powstanie związane było głównie z prywatnych aspiracji Zarządu Śledczego aby posiadać w swoich szeregach jednostkę specjalną której utrzymanie przy stosunkowo małym wykorzystaniu praktycznym jest nie ekonomiczne, lecz trudno zaprzeczyć jej międzynarodowemu już prestiżu, świetnego poziomu wyszkolenia które zostało potwierdzone w zagranicznych zawodach oraz szkoleniach.


POWSTANIE JEDNOSTKI
W pierwszych latach istnienia Urzędu Ochrony Państwa przy wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych zadań, a zwłaszcza zatrzymań o najwyższym stopniu ryzyka funkcjonariusze tej służby korzystali ze wsparcia policyjnych pododdziałów antyterrorystycznych oraz komandosów jednostki GROM podległej wówczas MSWiA. Chociaż współpraca w tej materii między UOP a innymi służbami układała się poprawnie, w celu usprawnienia i zapenienia samodzielności działań urzędu z czasem postanowiono powołać własną grupę specjalną. W 1993 roku na wniosek ówczesnego szefa UOP Jerzego Koniecznego utworzono w ramach Zarządu Śledczego UOP małą jednostkę tego typu, otrzymała ona nazwę Grupa Zabezpieczenia Realizacji.

Zgodnie z założeniem miała się ona zajmować zabezpieczeniem czynności procesowych realizowanych przez wydziały śledcze urzędu, oraz zatrzymywać w ich trakcie szczególnie niebezpiecznych sprawców przestępstw.

Rozwój i brutalizacja przestępczości zorganizowanej oraz otwarcie po roku 1990 granic RP umożliwiły swobodny przepływ ludności oraz przyniosły Polsce wzrost zagrożenia terroryzmem, zarówno kryminalnym jak i politycznym ze strony organizacji o zasięgu międzynarodowym. W tej sytuacji konieczne było stworzenie w polskich służbach struktur jednostek antyterrorystycznych złożonych z odpowiednio wyszkolonych ludzi, właściwie wyposażonych i posiadających stosowne uprawnienia tak aby móc odeprzeć potencjalne ataki i akty terroru.

Formacje antyterrorystyczne istniały w Polsce od dawna, lecz obowiązek wykrywania i zapobiegania przestępstw godzących w interesy państwa spoczywał głównie na Urzędzie Ochrony Państwa, i dlatego uczestnicząca w realizowaniu ustawowych zadań grupa specjalna Urzędu została w 1998 roku przemianowana na V (piąty) Wydział Zabezpieczenia Realizacji i Działań Antyterrorystycznych, otrzymując tymsamym status jednostki antyterrorystycznej UOP. Po powstaniu w miejscu UOP-u Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jednostka stała się noszącym taką samą nazwę Wydziałem V Departamentu Postępowań Karnych ABW.


SELEKCJA
Kandydat do Wydziału V musi najpierw zostać zaakceptowany do służby w ABW zgodnie z ustawą z dnia 24 maja 2002 roku o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu rozdział 5 Służba funkcjonariuszy ABW oraz AW art 44, 45 oraz 46.

Dodatkowymi wymaganiami są : bardzo dobry stan zdrowia, zaliczony test sprawnościowy (bieg trzy kilometry w umundurowaniu czas do 12 minut, podciąganie na drążku nachwytem minimum 12 razy, wejście po linie na wysokość 7-8 metrów z pomocą samych rąk, pływanie na dystansie 50 metrów czas do 45 sekund, przepłynięcie 25 metrów pod wodą, skok do wody z wieży o wysokości 5 metrów, pokonanie sprawnościowego toru przeszkód czas do 7min 30 sekund, sprawdzian strzelecki.

Dodatkowym atutem jest posiadane umiejętności: płetwonurkowanie, wspinaczka wysokogórska, spadochroniarstwo czy wysokie stopnie także instruktorskie walki wręcz.


SZKOLENIE
Szkolenie to przedewszystkim żmudne doskonalenie umiejętności takich jak walka wręcz, strzelectwo, treningi kondycyjne, działanie taktyczne itp.

Dzięki inicjatywie gen. Gromosława Czempińskiego oddział V odbył szkolenia m.in. w USA prowadzone przez instruktorów renomowanych amerykańskich formacji takich jak Navy Seals, Delta, SWAT oraz agentów Secret Service. W 1997 roku grupa funkcjonariuszy wydziału uczestniczyła w specjalistycznym szkoleniu survivalowym na Saharze.

UOP czerpał także z doświadczeń najlepszych polskich jednostek takich jak GROM, pododdziały antyterrorystyczne policji, plutony specjalne Straży Granicznej oraz Marynarki Wojennej.


DZIAŁANIA OPERACYJNE
Zadania które wykonywali komandosi Wydziału V związane były przedewszystkim z szerokopojętym terrorem kryminalnym, w tym zwalczaniem najgroźniejszych grup przestępczych. Oprócz zatrzymywania ich członków, zajmowali się m. in. zabezpieczeniem działań operacyjnych innych funkcjonariuszy urzędu, konwojowaniem szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz kilkakrotnie stanowili ochronę toczonych rozpraw sądowych.

Do obowiązku wydziału nalażała także ochrona VIPów, od udziału w zabezpieczeniu wizyty Papieża w Polsce po zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym nasz kraj szefom zagranicznych służb specjalnych.


UZBROJENIE
Broń krótka : pistolet Glock 17 i 19 kal. 9 mm, SIGSauer P226 i P228 dobierane indywidualne przez operatorów, według prywatnych preferencji

PM: MP5 i MP5K Strzelby gładkolufowe: Mossberg, Imperator, kal 12

Karabinki snajperskie: powtarzalne SIG-Sauer SSG 3000 na amunicje .308 Winchester.


(na podst. www.kombat.republika.pl )
Źródło: polska.mil.pl/forum/viewtopic.php?t=41